Słonecznie 19°C

Aktualności

Rewitalizacja to coś więcej niż remonty...

Specjaliści z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego szkolą witniczan w kwestii rewitalizacji. To element konkursu, w którym zajmujemy jak dotąd 11 miejsce w kraju.

Przypomnijmy – Gmina Witnica wygrała w pierwszym etapie konkursu na modelową rewitalizację miast. W konkursie ogłoszonym w ubiegłym roku przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego byliśmy najlepsi w Lubuskiem i na 11 miejscu w Polsce. Teraz rozpoczął się 2 etap. Z 57 zakwalifikowanych wniosków pieniądze dostanie 20 samorządów. Gra idzie o dofinansowanie od 100 tys. zł do 5 mln zł na gminę. W sumie ministerstwo z pieniędzy unijnych ma na ten cel 70 mln zł. W projekcie można sobie sfinansować koszt opracowania / aktualizacji programu rewitalizacji, w tym ekspertyz i analiz, koszt dokumentacji, w tym dokumentacji technicznej; koszty działań edukacyjnych,   koszt planowanych działań związanych z włączaniem społeczności lokalnej w tym niewielkie koszty działań inwestycyjnych(do 50 tys. zł) oraz koszty zarządzania projektem. Jest więc o co walczyć.

Aktualnie w naszej gminie trwają szkolenia, finansowane przez MRR dla gmin, które zajęły wysokie miejsca w rankingu. Jako pierwsi przeszli szkolenie radni. Następni szkolili się urzędnicy, a po nich sołtysi. – Rewitalizacja musi być postrzegana jako proces całościowy, nie tylko w sferze obiektów, ale też w sferze mentalności społecznej. – mówi ekspert ministerstwa Zbigniew Łukaszewski, prowadzący szkolenia. Ekspert tłumaczył mieszkańcom naszej gminy, w jaki sposób trzeba rozumieć proces rewitalizacji, na co trzeba zwrócić uwagę, co każdy z mieszkańców musi zrobić, alby rewitalizacja była skuteczna i w jakich sferach toczą się główne procesy rewitalizacyjne. Po serii szkoleń przyjdzie czas na przygotowanie wniosku do II etapu. Gminy wyłonione w tym etapie dostaną dofinansowanie w ramach konkursu.

(fot. Mirosław Sztogryn)

 

Kto odpowiada za odśnieżanie dróg?

Kto odpowiada za odśnieżanie dróg?

W okresie zimowym za odśnieżanie dróg i chodników odpowiadają ich zarządcy. Podpowiadamy mieszkańcom, kto odpowiada za utrzymanie poszczególnych dróg w Gminie.

We wtorki i czwartki prawnik za darmo

We wtorki i czwartki prawnik za darmo

W Urzędzie Miasta i Gminy ruszył już punkt bezpłatnych porad prawnych! Gmina bezpłatnie udostępniła powiatowi lokal na ten cel.

 

 

W Białczu można już się podłączyć do sieci gazowej

W Białczu można już się podłączyć do sieci gazowej

Mieszkańcy Białcza mogą się już podłączać do sieci gazowej. Spółka gazownicza zachęca promocją, w której za podłączenie można otrzymać nagrodę - 300 lub 500 złotych.