Słonecznie 19°C

Aktualności

Będą farmy fotowoltaiczne!

Blisko 8 mln zł są warte umowy, które dziś dwóch inwestorów podpisało z Gminą Witnica. Obie firmy wydzierżawiły tereny pod budowę elektrowni fotowoltaicznych i będą płacić około 300 tys. zł rocznie.

Podpisane dziś umowy dadzą gminie dochód przez najbliższe 27 lat. Działki wydzierżawiono pod koniec ubiegłego roku w przetargach. Do każdego przetargu zgłosił się jeden oferent. Na większą, 78-hektarową nieruchomość (to w sumie 5 gminnych działek) wadium w wysokości 45.000 zł wpłaciła spółka z Warszawy, a na mniejszą (5,8 ha, łącznie dwie działki) wadium w wysokości 6.000 zł wniosła spółka z Wrocławia.

W obu przetargach licytacja skończyła się po jednym postąpieniu i tym samym znaleźliśmy dzierżawców na tereny w Białczyku i Witnicy. Większa działka, w Białczyku (popularna ,,Wiklina’’) ma szansę stać się największą elektrownią fotowoltaiczna w Polsce. Inwestorowi spodobała się Witnica, a zwłaszcza Browar. Również drugi inwestor, na działce za firmą Mago chce postawić jak najszybciej elektrownię solarną.

Burmistrz Dariusz Jaworski podpisał z inwestorami umowy dzierżawy na 27 lat. Przez pierwsze dwa lata rozruchu inwestycji inwestorzy zapłacą 1/3 czynszu dzierżawnego, a potem przez 25 lat czynsz w pełnej wysokości. Będzie on waloryzowany corocznie o ogólnopolskie wskaźniki cenowe. Roczny czynsz za działkę w Białczyku da gminie 272  700 zł rocznie zysku netto, a za działkę w Witnicy – 35 350 zł rocznie zysku netto.

– Pracowaliśmy na to ciężko ponad rok, ale wysiłek się opłacił. Łączny czynsz dzierżawny powinien dać Gminie około 8 mln zł przez najbliższe 27 lat – mówi Burmistrz Dariusz Jaworski.

  (fot. Mirosław Sztogryn)

 

Kto odpowiada za odśnieżanie dróg?

Kto odpowiada za odśnieżanie dróg?

W okresie zimowym za odśnieżanie dróg i chodników odpowiadają ich zarządcy. Podpowiadamy mieszkańcom, kto odpowiada za utrzymanie poszczególnych dróg w Gminie.

We wtorki i czwartki prawnik za darmo

We wtorki i czwartki prawnik za darmo

W Urzędzie Miasta i Gminy ruszył już punkt bezpłatnych porad prawnych! Gmina bezpłatnie udostępniła powiatowi lokal na ten cel.

 

 

W Białczu można już się podłączyć do sieci gazowej

W Białczu można już się podłączyć do sieci gazowej

Mieszkańcy Białcza mogą się już podłączać do sieci gazowej. Spółka gazownicza zachęca promocją, w której za podłączenie można otrzymać nagrodę - 300 lub 500 złotych.