Lekki śnieg 0°C

Galeria - Mikołajki w Gminie Witnica

Mikołajki w Gminie Witnica

W pierwszych tygodniach grudnia nie zabrakło tradycyjnych imprez mikołajkowych. Prezenty rozdawano w szkołach i sołectwach, a Mikołaje jeździły motorami i na dachu wozu strażackiego.

Do Przedszkola Miejskiego ,,Bajka’’ Mikołaje przyjechały… na motorach. W ten szczególny dzień w świętego wcielili się członkowie klubu Village Riders z Pyrzan. Mikołaj przywiózł dzieciom kilka worków prezentów! Tego samego dnia Mikołaj przyjechał do Witnickiej podstawówki… wozem strażackim  i to w asyście 3 pomocnic. Po wejściu do szkoły został przywitany przez dyrektora szkoły. Ponieważ przywiózł słodycze dla wszystkich uczniów i nauczycieli szkoły, musiał poprosić o  dodatkową pomoc panów woźnych. Mikołaj odwiedził wszystkie klasy, by rozdać słodycze i  złożyć świąteczne życzenia. Dzieci przyjmowały go z wielką radością.

Sołeckie Mikołajki w Nowinach Wielkich zorganizowała sołtys Grażyna Dudek. Bawiło się na nich ponad 20 dzieci. Były nie tylko prezenty, ale też tańce, zabawy i konkursy. Mikołajki przygotowali też księża z witnickiej parafii. Tu Mikołaj był w stroju przypominającym, że święty był za życia biskupem i że rozdając swój majątek uboższym, stworzył tradycję, którą kultywujemy do dziś.

W Mikołajki imprezę dla dzieci z klas 0-III przygotowała szkoła podstawowa w Kamieniu Wielkim. Wszystkie dzieci zebrały się na korytarzu szkolnym, aby wspólnie czekać na świętego. Zanim jednak Mikołaj dotarł do szkoły, napisał list, że ma drobną awarię sań i prosi o wykonanie zadań, które przygotował specjalnie dla dzieci, a instrukcje zamieścił w liście. Uczniowie odpowiadali więc na pytania, uzupełniali  rymowankę i  śpiewali piosenki. Dopiero wtedy Mikołaja dotarł do szkoły z workiem pełnym prezentów. W tym dniu cała szkolna społeczność ubrała się na czerwono, a „mikołajkowe” czapki przyozdabiały głowy wszystkich dzieci.

W Regionalnym Centrum Ratownictwa odbyła się trzecia już akcja ,,Zostań Świętym Mikołajem’’. Witnicka młodzież zbierała pieniądze i licytowała fanty, a z dochodu z akcji (udało się zebrać 8,5 tys. zł) kupiła prezenty, które zostaną rozdane przed świętami dzieciom z uboższych rodzin. Charytatywnie Mikołajki obchodził również Klub Sportowy Białcz – jego zawodnicy obdarowali podopiecznych Domu Dziecka w Gorzowie. Natomiast koło miejskie Ligi Obrony Kraju przeprowadziło zbiórkę na paczkę dla jednej z rodzin w naszej gminie i przekaże tę paczkę w przeddzień Wigilii.

W szkołach i instytucjach odbyło się jeszcze wiele mikołajkowych imprez. Dziękujemy wszystkim, którzy podtrzymują tę miłą przedświąteczną tradycję

(fot. Mirosław Sztogryn)

 

 

Kto odpowiada za odśnieżanie dróg?

Kto odpowiada za odśnieżanie dróg?

W okresie zimowym za odśnieżanie dróg i chodników odpowiadają ich zarządcy. Podpowiadamy mieszkańcom, kto odpowiada za utrzymanie poszczególnych dróg w Gminie.

We wtorki i czwartki prawnik za darmo

We wtorki i czwartki prawnik za darmo

W Urzędzie Miasta i Gminy ruszył już punkt bezpłatnych porad prawnych! Gmina bezpłatnie udostępniła powiatowi lokal na ten cel.

 

 

W Białczu można już się podłączyć do sieci gazowej

W Białczu można już się podłączyć do sieci gazowej

Mieszkańcy Białcza mogą się już podłączać do sieci gazowej. Spółka gazownicza zachęca promocją, w której za podłączenie można otrzymać nagrodę - 300 lub 500 złotych.